Jakie narzędzia i technologie wykorzystywane są w centrach usług wspólnych?

SSC - Centrum usług wspólnych

08-05-22

Centra Usług Wspólnych stają się coraz bardziej popularne wśród firm z różnych branż, ponieważ pomagają redukować koszty, poprawiają wydajność i efektywność oraz napędzają innowacje. Dodatkowo, umożliwiają firmom skupienie się na ich podstawowej działalności, podczas gdy nieinteresujące zadania back-end są delegowane do stron trzecich. Centrum Usług Wspólnych łączy wiele funkcji back office, takich jak zaopatrzenie, finanse, HR, IT, księgowość i logistyka w jednej scentralizowanej lokalizacji - zamiast rozproszonych w całej organizacji. Ten wpis na blogu dostarczy Ci kompleksowego przeglądu narzędzi i technologii wykorzystywanych w Centrach Usług Wspólnych - dowiesz się także o niektórych potencjalnych pułapkach i zagrożeniach związanych z tworzeniem takiego centrum.

Co to jest Centrum Usług Wspólnych?

Centrum Usług Wspólnych (SSC) to jednostka organizacyjna, która świadczy usługi dla różnych obszarów funkcjonalnych w firmie. SSC może być niezależną organizacją lub częścią istniejącej jednostki biznesowej. SSC jest scentralizowaną organizacją, która świadczy usługi administracyjne i wspierające dla reszty organizacji.

Na przykład, dział zaopatrzenia, który kupuje wszystkie materiały potrzebne reszcie organizacji jest usługą wspólną. Istnieje wiele korzyści wynikających z utworzenia SSC. SSC może sprawić, że administracja będzie bardziej ustandaryzowana i wydajna poprzez zarządzanie usługami administracyjnymi w różnych działach. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery główne korzyści z utworzenia SSC - redukcja kosztów, poprawa produktywności, zwiększenie współpracy i lepsze dostosowanie do strategii firmy.

Jakie narzędzia wspierają pracę SSC?

Tworząc centrum usług wspólnych, należy upewnić się, że dostępne są odpowiednie narzędzia i technologie. Wiele firm decyduje się na outsourcing swoich operacji back-office do zewnętrznych dostawców usług. Dzięki temu mogą skupić się na swojej podstawowej działalności. Oto niektóre z typowych narzędzi i technologii wykorzystywanych w centrum usług wspólnych:

  • Systemy zarządzania relacjami z klientami - Pomagają one pracownikom w zarządzaniu relacjami z klientami poprzez śledzenie sprzedaży i leadów, identyfikowanie potencjalnych problemów oraz tworzenie raportów.
  • Systemy zarządzania tożsamością i dostępem - umożliwiają pracownikom dostęp do właściwych informacji i systemów.
  • Systemy zarządzania kapitałem ludzkim - pomagają kierownikom działów kadr w zarządzaniu wydajnością, rekrutacją i przyjmowaniem pracowników.
  • Systemy finansowe - Systemy finansowe są niezbędne do zarządzania zobowiązaniami, należnościami i księgą główną.
  • Narzędzia analityczne i business intelligence - Systemy te pomagają pracownikom w podejmowaniu świadomych decyzji poprzez dostarczanie im danych i spostrzeżeń z różnych źródeł.
  • Narzędzia do współpracy - Narzędzia te pomagają pracownikom w komunikacji i współpracy w czasie rzeczywistym.
  • Narzędzia bezpieczeństwa danych i analityki - Narzędzia te umożliwiają pracownikom dostęp do danych i spostrzeżeń przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z przepisami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa danych.

Kluczowe wnioski

Centra Usług Wspólnych stają się coraz bardziej popularne wśród firm z różnych branż, ponieważ pomagają obniżyć koszty, poprawić produktywność i wydajność oraz napędzać innowacje. Ponadto pozwalają firmom skupić się na ich podstawowej działalności, podczas gdy nieinteresujące zadania na zapleczu są delegowane do stron trzecich. Centrum Usług Wspólnych łączy wiele funkcji zaplecza twojego biura, takich jak zaopatrzenie, finanse, HR, IT, księgowość i logistyka w jednej scentralizowanej lokalizacji - zamiast rozproszonych w całej organizacji.

Autor wpisu FiFi

Ostatnio dodane